Światłolecznictwo
Leczenie światłem jest od dawna wykorzystywane w fizykoterapii, także w sanatoriach. Do celów leczniczych można wykorzystywać zarówno światło naturalne (słoneczne – helioterapia), jak i sztuczne (aktynoterapia); ultrafioletowe i podczerwone.
Jeśli chodzi o światło ultrafioletowe, jest ono emitowane przez Słońce (do Ziemi docierają zakresy UV-A i UV-B) oraz przez lampy kwarcowe. Światło to wpływa korzystnie na organizm, gdyż przyspiesza przemianę materii, pobudza wydzielanie wewnętrzne oraz mechanizmy krwiotwórcze, wzmaga czynności skóry (pracę gruczołów łojowych i potowych, czynność oddechową), zwiększa odporność organizmu, a także (UV-B) zapoczątkowuje syntezę witaminy D3. Kąpiele słoneczne są wskazane m. in. przy: chorobach skóry (łuszczyca, trądzik pospolity); stanach zapalnych stawów; nieżytach dróg oddechowych; gruźlicy kostno-stawowej, dróg moczowych i węzłów chłonnych. Natomiast nie są wskazane przy: niewydolności krążenia; miażdżycy; nadczynności tarczycy; chorobie nowotworowej.
W lecznictwie stosuje się także lampy emitujące promieniowanie podczerwone – lampy Sollux, z filtrami ze szkła czerwonego lub niebieskiego. Promieniowanie podczerwone rozszerza naczynia włosowate, zwiększa przepływ krwi przez tkanki, zmniejsza napięcie mięśni i działa przeciwbólowo. Jego działanie może być zmodyfikowane przez stosowanie filtrów. Filtr niebieski przepuszcza promieniowanie niebieskie, a zatrzymuje promienie cieplne. Działa przeciwbólowo i jest stosowany przy podrażnieniach naskórka, odmrożeniach, nerwobólach i bólach mięśni. Filtr czerwony przepuszcza promieniowanie czerwone i podczerwone; działa korzystnie na gojenie ran i stany zapalne.
Od lat 80. w leczeniu wykorzystuje się także światło spolaryzowane i polichromatyczne. Takie światło emitują lampy Bioptron. Pobudza ono procesy regeneracyjne organizmu, zmniejsza ból, przyspiesza przemianę materii, poprawia mikrocyrkulację. Jest wskazane do leczenia ran (pourazowych, pooperacyjnych, oparzeń i odleżyn), bólu występującego przy różnych dolegliwościach (zapaleniu i chorobie zwyrodnieniowej stawów, urazach, zespole cieśni nadgarstka), urazów i kontuzji związanych z uprawianiem sportu, chorób skóry (łuszczycy, egzemy, opryszczki, trądziku) oraz sezonowych zaburzeń nastroju.