Jak zapobiegać przegrzaniu organizmu?
Wysokie temperatury mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych, a także niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości. Na hipertermie szczególnie narażone są osoby ze słabszym układem termoregulacji, w tym dzieci oraz osoby starsze. W trakcie upałów warto zatem szczególnie zadbać m.in. o odpowiednie nawodnienie organizmu, ochronę głowy przed przegrzaniem oraz stosowanie filtrów słonecznych.
Przegrzanie organizmu – jak rozpoznać?
Do przegrzania organizmu dochodzi w wyniku utrudnionego oddawania ciepła z organizmu. Przyczyną może być przebywanie w wysokich temperaturach i wilgotnym klimacie, pomieszczeniu z małą ilością tlenu, intensywny wysiłek fizyczny przy niewystarczającym nawodnieniu, a także stosowanie w trakcie upałów niektórych leków, w tym środków przeciwhistaminowych czy antykoncepcyjnych. Do przegrzania organizmu może dojść także w wyniku odwodnienia, spowodowanego np. spożywaniem alkoholu w trakcie upałów.
Główne objawy hipertermii to ból głowy, osłabienie organizmu, zaburzenia widzenia („mroczki” przed oczami), wymioty, dreszcze oraz wysoka gorączka. O przegrzaniu organizmu mogą świadczyć również przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie tętnicze, uczucie niepokoju oraz zaburzenia świadomości.
W przypadku przegrzania organizmu konieczna jest szybka reakcja. Należy schłodzić oraz nawodnić organizm, poprzez picie chłodnej wody, użycie chłodzących okładów lub żelu, a także kąpiel w chłodnej wodzie. Aby uniknąć wystąpienie szoku termicznego, do chłodzenia organizmu nie poleca się stosowania lodu lub zimnej wody bezpośrednio na skórę.
Brak odpowiedniej reakcji na silną hipertermię może doprowadzić nawet do zgonu. W niektórych przypadkach wystąpienia udaru słonecznego konieczna może być hospitalizacja.
Jak dbać o siebie w trakcie upałów?
Przegrzaniu organizmu najlepiej jest zapobiegać. W tym celu szczególną uwagę zwrócić należy na odpowiednie nawodnienie w trakcie upałów. Warto pamiętać, że alkohol dodatkowo odwadnia organizm, dlatego w momencie wystąpienia wysokiej temperatury najbardziej polecane jest spożycie wody.
Szczególnie niebezpieczne jest przegrzanie głowy, z tego powodu warto chronić ją przed słońcem za pomocą kapelusza lub chusty. Nadmiar słońca niekorzystnie wpływa również na skórę, dlatego najlepiej unikać ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach południowych. Nie można zapomnieć również o chronieniu skóry kremami z filtrami UV.