Jak zapobiegać osteoporozie?
Jak wynika z najnowszych danych, osteoporoza dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia. Obecnie cierpieć może na nią 30% kobiet i 8% mężczyzn w tym wieku. Bez względu na statystyki, również młodsze osoby mogą mieć problem z tym schorzeniem. Czym jest osteoporoza? Jak się objawia? Co robić, by jej zapobiec i w jaki sposób ją leczyć? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą, która kojarzy się większości z nas jako tą, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ zgodnie ze statystykami chorują na nią ludzie w okolicach 50 roku życia, a więc osoby wciąż w wieku produkcyjnym. Osteoporoza jest chorobą atakującą układ szkieletowy. Kiedy zacznie panoszyć się w naszym organizmie, na początku spowoduje zmniejszenie gęstości tkanki kostnej. To natomiast doprowadzi do znacznego osłabienia kości i zwiększeniu ich podatności na złamania nawet w przypadku niewielkich przeciążeń.
Objawy sugerujące chorobę
Osteoporoza należy do grupy schorzeń, które nie dają osobie chorej dolegliwości bólowych. To właśnie z tego powodu jest ona trudna do wykrycia. Osteoporozę jest zauważalna, kiedy dają o sobie poznać wszystkie objawy kliniczne widoczne w późnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Często może dochodzić do złamań spowodowanych osteoporozą, które nie będą zauważalne. Dotyczy to szczególnie kręgosłupa, gdzie aż 60% złamań może być bezobjawowych. Warto więc pamiętać, że po osiągnięciu 50 roku życia o wizycie u lekarza i skierowaniu na badania wykluczające tę podstępną chorobę.
Czynniki wpływające na zachorowanie
Wiemy już, że osteoporoza jest bezobjawowym schorzeniem wpływającym na osłabienie naszych kości. Jednak skąd się bierze? Co ją powoduje? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie były osoby, które cierpiały na tę chorobę, można ze sporym prawdopodobieństwem spodziewać się jej w przyszłości. Nie jest to oczywiście warunkiem koniecznym. Innym czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na osteoporozę jest długi okres unieruchomienia, np. poprzez inne dolegliwości chorobowe lub usztywnienie po złamaniach. Osteoporozę może powodować też brak odpowiednio zbilansowanej diety wpływającej na niedobory witamin i minerałów, a także wszelkie schorzenia metaboliczne i zaburzenia hormonów w naszym organizmie.
W jaki sposób zapobiegać osteoporozie?
Zapobieganie zachorowaniu na osteoporozę nie różni się w znaczący sposób od innych stanów chorobowych. Najważniejsze jest zdrowe odżywianie i ruch. Uprawianie sportu znacząco zmniejszy ryzyko choroby, ponieważ ważne jest, aby nasz organizm był przyzwyczajony do codziennej pracy. Co do odpowiedniej diety. Dobrze będzie jeść w odpowiednich ilościach pokarmy, które stanowią źródło wapnia, wzmacniającego nasze kości np. mleko i jogurty. Warto spożywać też orzechy, ryby i warzywa. Kolejna rzecz to nawadnianie organizmu. Pamiętajmy, aby pić codziennie co najmniej 2 litry wody.