Jak Polacy dbają o zdrowie? – raport Santander

Andrey_Kuzmin/bigstockphoto.com

Ukazał się raport Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku „Marsz po Długie Życie”. Co z niego wynika i jak Polacy dbają o zdrowie?

Światowa Organizacja Zdrowia do chorób cywilizacyjnych zalicza m.in. nowotwory, chorobę wieńcową, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, udar mózgu oraz AIDS. Według ekspertów do ich powstawania aż w 52% przyczyniają się styl życia i czynniki zewnętrzne. Na pierwszym miejscu wśród zagrożeń dla zdrowia są papierosy. Rocznie z powodu tego nałogu umiera 6 mln osób. Na drugim miejscu znajduje się alkohol, który jest przyczyną 3,3 mln zgonów rocznie. Zaraz po nich plasuje się brak aktywności fizycznej (3,2 mln).

Jak się okazuje, Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że używki źle wpływają na zdrowie. Prawie połowa badanych, bo aż 42% deklaruje, że nie pali papierosów, natomiast 1/3 respondentów ogranicza ilość spożywanego alkoholu.

Sposobem Polaków na zachowanie zdrowia jest także racjonalne odżywianie. Deklaruje to prawie co trzeci badany. Tyle samo osób za istotne uważa spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dopiero na piątym miejscu znalazła się aktywność fizyczna (26,5%). Aż 1/3 przebadanych mężczyzn uważa sport za najlepsze lekarstwo na choroby XXI wieku. Jednak zamiast wybrać aktywność fizyczną, jak zalecają eksperci, większość Polaków woli pójść do lekarza, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szkodliwe dla zdrowia może być prowadzenie siedzącego trybu życia.

Według Polaków wśród aktywności fizycznych najkorzystniej na zdrowie wpływa jazda na rowerze  (54,6 proc. badanych) oraz pływanie (49 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się nordic walking oraz spacery (40,3 proc.). Bieganie zajmuje czwarte miejsce (26,7 proc.) a na piątym uplasował się taniec (14,3 proc.).

Warto tu wspomnieć, że o nordic walking słyszało 85% Polaków, a 7% uprawia ten sport regularnie.  Tę aktywność fizyczną częściej wybierają kobiety. W ubiegłym roku w bezpłatnych zajęciach „Nordic Walking na Receptę” zorganizowanych przez Akademię Zdrowia Santander Consumer Bank wzięło udział ponad 17 tysięcy osób.

Najmniej aktywni fizycznie są najmłodsi badani.  Aktywność fizyczną deklaruje mniej niż co dziesiąty badany w przedziale 18-29 lat. Dla nich dbanie o zdrowie to zażywanie witamin, suplementów diety oraz unikanie alkoholu (34,9%). Z suplementów diety korzysta także 15,6% przebadanych kobiet oraz 10,3% mężczyzn.

Ankietowani w pierwszej kolejności za powstawanie chorób cywilizacyjnych obwiniają stres i złą dietę. Wskazało je 45,5% badanych – w większości mieszkańcy dużych miast (54,5%). Na trzecim miejscu znalazło się zanieczyszczone powietrze oraz smog (33,5%). Następny w kolejności jest brak aktywności fizycznej (31,9%). Zaraz za nim znalazło się palenie papierosów (30,9%). Co czwarty Polak wymienia brak regularnych wizyt lekarskich a spożywanie alkoholu 15,4 %. Przyczyny powstawania chorób cywilizacyjnych były też zależne od płci respondentów. Kobiety najczęściej wskazywały na brak regularnych kontroli u lekarza, spożywanie alkoholu, palenie papierosów i złą dietę jako źródło schorzeń. Mężczyźni z kolei brak ruchu.

Ankietowanym zadano także pytanie, których chorób obawiają się najbardziej.  Na pierwszym miejscu znalazły się nowotwory. Wymieniło je 67,5% badanych. Rak największe obawy budzi wśród czterdziestolatków (83,7%). Osoby w wieku 18-29 lat wskazywały z kolei na nowotwory (43,7%), depresję (22,7%) i alergię (24,5%). Co ciekawe w innych grupach wiekowych alergii obawiało się jedynie niespełna 2,5% badanych.  Kobiety zdecydowanie bardziej obawiają się depresji, nerwicy czy udaru mózgu, a mężczyźni nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.

Jak się okazuje, Polacy są minimalistami, jeśli chodzi o zdrowie. Za rozwój chorób cywilizacyjnych winimy przede wszystkim stres, złą dietę oraz zanieczyszczone powietrze i smog. Według wielu badanych, aby zachować dobre samopoczucie, wystarczy po prostu nie pić i nie palić. Ważna jest także odpowiednia dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz regularne wizyty lekarskie. Co jednak ciekawe, regularne uprawianie sportu deklaruje jedynie co czwarty badany. To znacznie mniej niż średnia w Unii Europejskiej.

Badanie na potrzeby raportu Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku „Marsz po długie życie” zostało zrealizowane w ankiecie telefonicznej przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniu 26 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięły osoby dorosłe z całej Polski. Wielkość próby: n=1000.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *