Jak nawilżać powietrze w okresie grzewczym?
Suche powietrze w domu może przyczyniać się do wywołania uciążliwych objawów u domowników oraz niekorzystnie wpływać na ich sen. Jak możesz zadbać o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń w swoim domu?
Suche powietrze w domu a choroby
Zbyt suche powietrze może powodować:
- przesuszenie dróg oddechowych, co może powodować suchy kaszel i drapanie w gardle, a także większą podatność na choroby wirusowe;
- wysuszenie oczu, skutkujące ich świądem i podrażnieniem;
- problemy skórne (swędzenie, łuszczenie się),
- zaostrzenie objawów alergii wskutek większej ilości kurzu i roztoczy.
Regularne przebywanie w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach może nasilać te dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić nawet do chorób przewlekłych, w tym obturacyjnej choroby płuc lub astmy. Szczególnie małe dzieci są narażone na rozwinięcie się infekcji układu oddechowego.
Jak uzyskać optymalną wilgotność powietrza w domu?
Optymalne nawilżenie powinno wynosić od 40 do 60 proc. Jest kilka sposobów, by je uzyskać.
Przede wszystkim nie należy przegrzewać pomieszczeń w sezonie grzewczym. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 23 stopni Zalecana jest nieco niższa, 20-22 stopnie, a w sypialni nawet 18-20. Aby nie dopuścić z kolei do nadmiaru wilgoci, należy regularnie wietrzyć mieszkanie — zimą wystarczy 4-6 minut dziennie, by nie wychłodzić pomieszczeń.
Najskuteczniejsze jest stosowanie nawilżacza elektrycznego, który równomiernie rozprowadza parę wodną i może również służyć jako inhalator. Jest to jednak opcja najdroższa. Jeśli nie chcemy ponosić większych wydatków, można skorzystać ze zwykłego glinianego nawilżacza, który napełniamy wodą i wieszamy na grzejniku. Innym sposobem jest powieszenie na grzejniku mokrego ręcznika lub po prostu zrobienie prania i suszenie go w mieszkaniu.
Optymalnie nawilżone powietrze wpłynie korzystnie na sen i samopoczucie domowników. Aktywność wirusów, grzybów i zarazków będzie mniejsza. Pamiętaj, że to czym oddychasz, ma bardzo duży wpływ na Twoje zdrowie i zadbaj o jakość powietrza w swoim domu.