Balneoterapia
Lecznicze właściwości wody znane są nie od dziś. Każdego dnia należy wypijać dwa litry wody, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez wody nie da się też dbać o higienę. Jej znaczenie w życiu codziennym jest nieocenione. Wodę wykorzystuje się też w celach rehabilitacyjnych, gdzie w delikatny sposób należy przywracać ciało do pełnej formy. Jedną z popularnych terapii jest balneoterapia, czyli terapią wodą. Polega ona na dokonywaniu zabiegów rehabilitacyjnych wykorzystujących wodę o różnej temperaturze i ciśnieniu.
Balneoterapia to jedna z pierwszych metod leczniczych. Już sam Hipokrates stosował tę terapię, by utrzymać ciało w dobrej formie. Balneoterapia ogromną popularnością cieszyła się także we starożytnym Rzymie i szybko się rozwinęła. Kolejnym etapem było upowszechnienie picia wody leczniczej. W Polsce zapoczątkował to Jan Żniniewicz, który w 1908 roku otworzył w Poznaniu pierwszy zakład wodoleczniczy. Dziś takich miejsc jest bardzo wiele i chętnie korzystają z nich również zagraniczni turyści.
W balneoterapii wykorzystuje się różne opcje, które wpływają leczniczo na nasz organizm, m.in. natryski, bicze wodne o różnym natężeniu, masaże podwodne, inhalacje, łaźnie oraz okłady. Woda termalna jest dokonała przy rekonwalescencji w sanatoriach, gdzie dochodzimy do siebie po operacjach, urazach czy przewlekłych chorobach. Ukojenie w bólu przynosi też osobom starszym cierpiącym z powodu zwyrodnień stawów oraz bólów reumatycznych. Balneoterapia sprawdza się także w ośrodkach SPA, gdzie kąpiele lecznicze z dodatkiem soli morskich lub olejów eterycznych zapewniają pełen relaks.
Nic tak nie działa kojąco na zmęczone mięśnie jak zabiegi balneoterapeutyczne, dlatego chętnie korzystają z nich sportowcy. Jednak najbardziej wodna terapia zalecana jest osobom chorym i starszym, które niewielkim kosztem mogą poprawić stan zdrowia. Podstawowy zabieg kosztuje kilkanaście złotych i trwa około 30 minut. Często jest w pakiecie sanatorium. Kilka sesji pozwala pozbyć się problemów z układem oddechowym lub krążenia oraz reumatyzmem i przemęczeniem psychicznym.