Jak nie dopuścić do poparzeń słonecznych?

Nadmierne opalanie nie jest zbyt zdrowe dla ludzkiej skóry, ani bezpieczne dla całego organizmu. Człowiek łatwo się przegrzewa, co prowadzi do udaru słonecznego, który może być nawet śmiertelny. Promienie słoneczne, a właściwe zawarte w nich promieniowanie ultrafioletowe mają zgubny wpływ na żywe organizmy. Promieniowanie UV może być przyczyna zaćmy, źle wpływa na strukturę skóry, powodując jej szybsze starzenie, jest przyczyną częstszego występowania raka skóry, czyli czerniaka złośliwego.

Aby uniknąć poparzeń słonecznych należy jak najmniej wystawiać odsłonięte ciało na działanie promieni słonecznych. Największe promieniowanie UV występuje w godzinach południowych, a więc należy unikać słońca od około 11 do 16. Nieodłączne w walce poparzeniami słonecznymi są wszelakie kremy z filtrem. Używać ich powinni wszyscy wychodzący na zewnątrz w czasie mocnego nasłonecznienia. Trzeba pamiętać, że promienie słoneczne są groźne nie tylko latem, ale także zimą, kiedy spada dużo śniegu, a jego płatki świetnie odbijają promienie UV i w ten sposób można się opalić. Opalić się można również w wydawałoby się bezpiecznym cieniu.

Wysokość wybranego filtra zależy też od typu karnacji skóry. Każda osoba o śnieżnobiałej skórze, choć raz przekonała się o zgubnych skutkach beztroskiego opalania. Kremów ochronnych z filtrem bezwzględnie powinny używać niemowlęta i małe dzieci, ponieważ ich skóra jest o wiele cieńsza i wrażliwsza niż dorosłego człowieka. Odpowiednie filtry dla maluchów to te, powyżej 50, ale należy zwrócić uwagę czy posiada on atest Instytutu Matki i Dziecka. Smarować się należy około 30 minut przed wyjściem na słońce, ponieważ krem musi dobrze wniknąć w skórę. Nawet, jeśli planuje się opalenie należy smarować się olejkami do opalania z zawartymi w składzie filtrami. Minimalny filtr przy bezpiecznym opalaniu to 15. Ważne jest też stopniowe opalanie. Nie należy pierwszego dnia opalać się dłużej niż 30 minut. Najlepiej każdego dnia przeprowadzać takie seanse unikając w ten sposób poparzeń, a i stopniowe opalanie sprawia, ze opalenizna jest ładniejsza i trwalsza. Dobrym, lecz ostatnio krytykowanym przez lekarzy sposobem na bezpieczną opaleniznę jest wizyta w solarium. Przyda się ona osobom, które np. wybierają się na wakacje do słonecznych krajów. Dwukrotna wizyta w solarium po około 10 minut powinna trochę przygotować skórę na intensywne kąpiele słoneczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *