Jak działa odczulanie?
Odczulanie zwane jest także immunoterapią, szczepieniem przeciw alergii lub terapią odczulającą. Polega ono na podaniu w postaci podskórnych zastrzyków substancji alergizujących, czyli alergenów, na które uczulony jest dany pacjent w wieku od 5 do 45 lat. Początkowo dawki są niewielkie, a następnie ilość podawanego alergenu wzrasta (iniekcje stosuje się co 7-14 dni), aż osiągnie dawkę podtrzymującą, podawaną co 4-8 tygodni, którą powinno się podawać pacjentowi regularnie przez kilka lat.
Odczulanie ma za zadanie wytworzyć w organizmie tolerancji na alergen, dzięki czemu po kontakcie z nim nie będą występowały objawy chorobowe.
Odczulanie najlepiej jest wykonywać przed sezonem pylenia lub można zastosować system całoroczny. Immunoterapia całoroczna polega na tym, iż przez trzy do pięciu lat podaje się pacjentowi dawkę podtrzymującą. Iniekcje wykonywane są wówczas w odstępach liczących 4-8 tygodni. Odczulanie całoroczne polecane jest osobom, które mają alergię na substancje alergizujące występujące przez cały rok, jak np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie. Terapia odczulająca przedsezonowa polecana jest przed każdym sezonem pylenia. Iniekcje w niej stosowane podaje się przez kilka lat, w odstępach co 7-14 dni. Szczepionka ta polega na podaniu alergenu za pomocą sześciu do nawet kilkunastu wkłuć.
Przesunięcie terminu wkłucia może nastąpić, gdy u pacjenta wystąpią objawy infekcji dróg oddechowych, zaostrzenia astmy, choroby ogólnoustrojowej.
Po każdej tego rodzaju iniekcji pacjent pozostaje pod półgodzinną obserwacją. Zanim wyjdzie z poradni sprawdzane jest również miejsce wkłucia. W dniu iniekcji pacjent zazwyczaj musi zażyć lek antyhistaminowy, a jeśli jest uczulony na pyłki roślin powinien wyeliminować z diety pokarmy, które reagują krzyżowo z pyłkami roślin. Ten, kto uczulony jest na roztocza kurzu domowego w dniu szczepienia powinien wyeliminować z diety ślimaki oraz „owoce morza”. W ciągu doby po szczepieniu należy unikać natężonego wysiłku fizycznego, opalania, a także długotrwałej kąpieli w gorącej wodzie. W przypadku jakichkolwiek dokuczliwych objawów, takich jak świąd, obrzęk, pokrzywka czy wstrząs anafilaktyczny, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Odczulanie jest coraz bardziej skuteczne, gdyż w podawanych szczepionkach dominują preparaty modyfikowane, w których alergen związany jest z nośnikiem oraz alergeny modyfikowane chemicznie. Dzięki temu alergeny zmieniają swoją strukturę przestrzenną, co przekłada się na wzrost skuteczności odczulania, a przy tym – spadek występowania objawów niepożądanych. Udowodniono również, że immunoterapia alergenowa jest, poza samą eliminacją alergenów z otoczenia, jedyną możliwością przyczyn atopowych chorób alergicznych, alergii wziewnej i alergii na jad owadów. Nie odczula się natomiast osób cierpiących na alergię pokarmową.
Należy pamiętać, że każda szczepionka przeciwalergiczna musi być podana pod nadzorem lekarskim, wyłącznie w Poradni Specjalistyczno-Alergologicznej.