Leczenie kanałowe zęba
Zdrowe i ładnie wyglądające zęby to nieodłączny element współczesnego atrakcyjnego wyglądu. Dlatego też zwykle robimy wszystko, aby jak najdłużej się nimi cieszyć, korzystając z usług fachowców. Jedną z koniecznych metod naprawy naszego uzębienia jest leczenie kanałowe, które stosuje się przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi. W trakcie jej trwania stomatolog oczyszcza kanał zębowy z chorej miazgi, zatruwa go, a potem wypełnia substancją stabilizującą jego zdrowie.
Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne, bardzo często jest jedynym sposobem ratowania chorego zęba wtedy, gdy miazga zęba, która jest odpowiedzialna za połączenia nerwowe oraz krwionośne w nim, ulega zapaleniu. Zabieg ten polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych wraz z komorą miazgi chorego zęba. Po dokładnym oczyszczeniu, opracowaniu i dezynfekcji, wypełnia się materiałem biozgodnym powstałe wolne przestrzenie w kanałach. Metoda ta jest konieczna wówczas, gdy zęba nie można wyleczyć metodami biologicznymi przez pokrycie pośrednie bądź bezpośrednie miazgi zęba. Zwykle podczas zabiegu dla uśmierzenia bólu przeprowadza się znieczulenie miejscowe. Warto pamiętać, iż choroby miazgi zęba nie zawsze dają objawy bólowe. Dzieje się tak, kiedy miazga jest już martwa (tkanka znajdująca się w fazie rozpadu zgorzelinowego).
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog musi posiadać zdjęcie radiologiczne danego zęba, aby mógł ocenić on wielkość, ilość oraz kształt kanałów korzeniowych zęba wraz z jego otoczeniem (okolica okołowierzchołkowa). Ponadto lekarz przeprowadza ze swoim pacjentem wywiad medyczny, zapoznając się z wynikami badań laboratoryjnych (w przypadku przeprowadzenia znieczulenia ogólnego) i ze zdjęciami radiologicznymi.
Leczenie kanałowe zęba przeprowadza się często pod mikroskopem, by działania dentysty mogły być bardziej precyzyjne i skuteczne. Sam zabieg rozpoczyna się od otwarcia komory zęba, następnie stomatolog wykonuje chemiczno-mechanicznego opracowanie kanałów zębowych przy pomocy narzędzi, a także przy użyciu środków chemicznych, likwiduje on czynniki patogenne, znajdujące się w kanalikach zębinowych. Na końcu kanały trzeba osuszyć oraz wypełnić je – najczęściej gutaperką z uszczelniaczem. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa ubytku zębowego.
W trakcie zabiegu i obowiązkowo po nim należy pamiętać o wykonaniu zdjęć radiologicznych kontrolnych.
Leczenie endodontyczne nie zawsze zwieńczone jest sukcesem. Jak w przypadku każdego innego leczenia możliwe są powikłania, których przyczyną są zwykle: zakrzywione kanały korzeniowe, obecność zębiniaków, perforacje dna komory zęba, zamknięcie światła kanału korzeniowego, uraz mechaniczny lub złamana końcówka narzędzia stomatologicznego, uszkodzona w trakcie zabiegu. Mimo tego warto podejmować tego rodzaju leczenia, gdyż prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb może posłużyć nam jeszcze przez wiele lat. A jak wiadomo – nic nie zastąpi nam naszych własnych zębów.