Jak leczyć grypę?
Grypa to ostra i zaraźliwa choroba wirusowa, atakująca nos, gardło oraz płuca, której nie wolno lekceważyć. Nie ma przeciw niej ani stuprocentowego zabezpieczenia, ani leku likwidującego jej przyczynę. W przypadku zachorowania na tę dolegliwość pozostaje wyłącznie leczenie objawowe. Zawsze należy wyleczyć grypę do końca, gdyż ta z pozoru „lekka” choroba może powodować takie powikłania jak: zapalenie mózgu, płuc czy mięśnia sercowego.
Leczenie grypy musimy rozpocząć już w momencie zauważenia pierwszych objawów: pokasływania, bólu stawów i mięśni, łamania w kościach, dreszczy i gorączki. Łagodzenie tych symptomów warto zacząć od rozgrzania się. Im większa temperatura, tym trudniej wirus grypy będzie się namnażał. Kurację antygrypową można zatem rozpocząć od gorącej kąpieli np. z dodatkiem olejku eukaliptusowego bądź tymiankowego bądź też wymoczyć w gorącej wodzie same stopy. Silne przekrwienie stóp zadziała rozgrzewająco na całe ciało, a przy tym wspomoże leczenie grypy. Następnie trzeba natychmiast położyć się do łóżka i wypić rozgrzewającą herbatę, np. z lipy, suszonych malin czy imbiru.
Można także zażyć łagodny lek przeciwbólowy (paracetamol, przeciwzapalny ibuprofen). Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością tego rodzaju specyfików, gdyż każde leki przyjmowane przy tego rodzaju infekcjach osłabiają organizm i dają poczucie chwilowej poprawy. Grypę zaś należy po prostu wyleżeć. Jeśli dodatkowo boli nas gardło, warto włączyć do kuracji tabletki do ssania lub płukanki, np. z soli czy szałwii. Na katar pomogą nam inhalacje z ziół czy soli, areozole z wodą morską oraz krople do nosa, których jednak nie wolno stosować dłużej niż trzy dni. Kaszel wyleczymy syropem wykrztuśnym, którego nie wolno stosować na noc, gdyż możemy zachłysnąć się rozrzedzoną wydzieliną z gardła.
Jak podają specjalistyczne badania zażywanie preparatów z kwasem salicylowym (np. aspiryna, polopiryna) w czasie grypy może wywołać groźną dla życia chorobę Reye`a, której jednym z objawów są gwałtowne wymioty.
Do kuracji przeciwgrypowej warto włączyć też bańki, szczególnie po kilkudniowej, mało skutecznej terapii lekami. Postawienie baniek mobilizuje bowiem nasz układ immunologiczny.
Odpowiednia dieta, oparta na takim pożywieniu jak: cebula, czosnek, imbir, cytrusy i kiszonki, również zapewni nam szybszy powrót do zdrowia. Należy też dużo pić (w tym dużo rozgrzewających zup, naparów z ziół) i unikać cukru, czerwonego mięsa, produktów mlecznych, a także zrezygnować z używek.
Grypa może pogorszyć stan takich dolegliwości jak astma czy problemy z sercem. Jeśli na czas nie zareagujemy na infekcję, może ona doprowadzić do takich powikłań jak: infekcje ucha, zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, mózgu oraz mięśnia sercowego. Będzie wówczas konieczna hospitalizacja oraz długotrwałe leczenie, które czasem może zakończyć się nawet zgonem. Dlatego pamiętajmy: jeśli objawy grypy nie przechodzą nam po tygodniu, a gorączka wciąż jest wysoka, musimy natychmiast udać się do lekarza.