Jak dbać o serce?
Serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie, ponieważ pracuje bez przerwy, dostarczając do naczyń krwionośnych życiodajną krew. Niestety często zapominamy o nim, szkodząc mu m.in. brakiem ruchu, ciągłym stresem, nadwagą, paleniem papierosów czy tłustą dietą. Jak zatem dbać o serce, by zapobiegać jego chorobom?
Choroby układu krążenia, w szczególności miażdżyca to najczęstsza przyczyna śmierci u naszych rodaków. Dzieje się tak za sprawą cywilizacji, której konsekwencją jest wszechogarniająca droga na skróty, czyli wygodnictwo: przetworzone pożywienie, korzystanie ze środków transportu (autobusy, samochody) i brak aktywności fizycznej. Do tego dochodzi stres związany z pracą, palenie papierosów, otyłość, zbyt wysoki poziom cholesterolu, niewykryte nadciśnienie lub cukrzyca, brak podstawowych badań diagnostycznych i nasze serce odmawia nam posłuszeństwa.
Żeby nasze serce było w dobrej kondycji, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Po pierwsze dieta
Najzdrowszym jadłospisem jest dieta śródziemnomorska. Bazuje ona na oliwie z oliwek, ogromnej ilości warzyw i owoców, ryb, owoców morza, jogurtów naturalnych, chudego sera, orzechów, pestek, umiarkowanym spożyciu mięsa oraz jaj, unikaniu tłuszczów zwierzęcych, a także używaniu ziół zamiast soli.
Pamiętajmy, że zawarty w m.in. bananach, orzechach, kaszach, kakao i warzywach liściastych magnez wywiera dobroczynny wpływ na nasz układ krążenia, dzięki czemu zapobiega chorobom serca. Natomiast potas zawarty w ziemniakach, awokado, brzoskwiniach, pomidorach czy fasoli obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Można również włączyć do jadłospisu wytrawne wino, które należy pić do posiłku bądź wieczorem.
Po drugie ruch
Regularny wysiłek fizyczny wzmacnia mięsień sercowy. Pozwala to sercu wydajniej pompować krew i zwolnić jego pracę spoczynkową (wolniejsze bicie serca to niższe ciśnienie krwi). Ruch zapewni nam poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, zmniejszy poziom trójglicerydów i krzepliwość krwi (mniejsze ryzyko zawału), polepszy ukrwienie i dotleni wszystkie tkanki oraz narządy.
Aby nasze serce służyło nam przez długie lata, musimy ćwiczyć przez pół godziny co najmniej trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia zawsze muszą być dostosowane do naszej kondycji.
Po trzecie badania
Podstawowymi badaniami w profilaktyce chorób serca jest: pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu całkowitego we krwi oraz glukozy, a także EKG (szczególnie u osób po 40 roku życia).
Najbardziej zagrożoną chorobami serca grupą są palacze. Dym tytoniowy uszkadza śródbłonek naczyń tętniczych, przez co tworzą się w nich zmiany miażdżycowe. Dlatego warto zdecydować się na rzucenie tego uzależnienia. Do tego należy dbać o prawidłową masę ciała, unikać stresów, ćwiczyć, jeść zdrowe produkty i badać się. W ten sposób możemy zapobiec wielu chorobom serca, a tym samym – dłużej żyć.