Suplementy diety – jak wybrać, jak przyjmować?
Branża suplementów diety w Polsce w ostatnich latach rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Na rynku pojawiają się nowe preparaty, które często reklamowane są w telewizji lub przez influencerów w Internecie. Jak zatem rozpoznać suplementy charakteryzujące się dobrą jakością? Które wybrać, aby wspomóc organizm i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?
Suplementy diety – co to takiego?
Suplementy diety to środki spożywcze, których głównym zadaniem jest uzupełniane codziennej diety w skoncentrowane składniki, takie jak: witaminy, substancje mineralne lub te wykazujące efekty odżywcze. Twórcy suplementów muszą je produkować w taki sposób, aby umożliwić konsumentom ich odpowiednie dawkowanie, dlatego najczęściej przyjmują one formę kapsułek, saszetek z proszkiem lub płynu. Warto wspomnieć, że zgodnie z polskim prawem suplementy są traktowane jak żywność i nie powinny być utożsamiane z wyrobami leczniczymi, np. lekami.
Gdzie najlepiej kupować suplementy i jak je dawkować?
Suplementy, które zostały dobrane indywidualnie, mogą stanowić cenne uzupełnienie codziennej diety, ale tylko wtedy, gdy stosowane są w racjonalny sposób. Polacy najczęściej sięgają po preparaty mające pomóc w odchudzaniu, ale również te poprawiające koncentrację i pamięć, czy układ odpornościowy i pokarmowy. Jeśli chcemy mieć pewność, że zażywanie danego specyfiku jest bezpieczne, należy się w nie zaopatrywać w stacjonarnych aptekach lub legalnych aptekach internetowych, gdzie nie kupimy produktów o niewiadomym pochodzeniu, co już nie jest takie pewne w przypadku innych sprzedawców, zwłaszcza tych w internecie.
Należy również wspomnieć o tym, jak należy dawkować suplementy diety. Każdy z nich ma określoną, maksymalną zawartość składników w zalecanej dziennej porcji, dlatego producent ma zagwarantować, że przyjmowanie danego produktu jest bezpieczne. Z tego względu zawsze i bezwzględnie powinniśmy stosować się do zaleceń na opakowaniu i nie przekraczać dozwolonego, dziennego spożycia. Witaminy, minerały i inne składniki można bowiem przedawkować, tym samym doprowadzając do efektu odwrotnego od zamierzonego.
Kiedy suplementy są najbardziej pomocne?
Suplementy diety mogą się okazać przydatne osobom, które wraz z dietą nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Taki stan rzeczy dotyczy niemal każdego z uwagi na szybki tryb życia, czy spożywanie w dużych ilościach wysoko przetworzonych produktów, a dieta uboga w niezbędne składniki odbija się negatywnie na zdrowiu. W celu dowiedzenia się, czy nasz organizm powinien być suplementowany, warto umówić się na wizytę lekarską oraz wykonać podstawowe badania krwi. Wówczas z całą pewnością okaże się, jakie preparaty oraz w jakich ilościach powinniśmy przyjmować, aby uzupełniać powstałe niedobory. Następnie lekarz wskaże, kiedy warto powtórzyć badania, aby sprawdzić, czy zalecone dawki przynoszą oczekiwane rezultaty oraz, czy nasz organizm jest w optymalnej formie.