Największe przeszkody w zdrowym odżywianiu
Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne dla dobrego samopoczucia i zdrowia jest odpowiednie odżywianie, jednak znacznie mniejsza grupa zasadę tę wprowadza w życie. Zasłyszane gdzieś kiedyś porównanie doskonale oddaje ten stan rzeczy – skoro do swoich samochodów wlewamy najlepszy olej i benzynę, aby służyły nam jak najdłużej, nie zużywały się szybko i nie wymagały napraw, to dlaczego do własnego organizmu wrzucamy nieraz najgorsze z możliwych produkty? Wynika to z wielu czynników, przez które zdrowe odżywianie postrzegane jest, najogólniej mówiąc, jako trudne, a przez to – nie dla każdego.
Za drogo
Przede wszystkim istnieje powszechne, niesłuszne przekonanie, że produkty zdrowe, to produkty opatrzone etykietą „bio”, a przez to dwa razy droższe od swoich odpowiedników bez takiej etykiety. Jest sporo prawdy w tym, że na zdrowym odżywianiu próbują zarabiać firmy, które taką ekologiczną żywność produkują, i wtedy rzeczywiście narzucają za nią spora cenę. Jednak przy odrobinie wysiłku równie ekologiczne produkty można znaleźć w warzywniakach, małych sklepach osiedlowych czy halach targowych, gdzie dostaniemy towary prosto od producenta, z małych upraw czy hodowli, pozbawionych chemicznych nawozów i dodatków.
Za długo
Największą zgubą dzisiejszych czasów w kwestii odżywiania jest zbyt łatwy dostęp do pożywienia. Kiedyś ludzie musieli je najpierw upolować, czy uprawiać i zebrać, by następnie przyrządzić gotowe danie. Obecnie na każdym kroku znajdziemy jakieś przekąski, przez co często jemy nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale dlatego, żeby po prostu coś sobie zjeść. Najłatwiej wtedy sięgnąć po batonik, słodki napój czy obiad w słoiku, co zajmuje dużo mniej czasu niż przygotowanie posiłku od początku. Tymczasem zdrową żywność można znaleźć również w marketach, wystarczy po prostu nie sięgać po tą przetworzoną, a po pojedyncze produkty. Mylne jest więc przekonanie, że zdrowa żywność jest gorzej dostępna, i że trzeba się po nią dodatkowo fatygować – jedyne, co należy robić, to selekcjonować bogatą ofertę, jaką jesteśmy bombardowani na każdym kroku.
Trzeba się zdyscyplinować
Właściwe odżywianie to nie tylko przyjmowanie zdrowych posiłków, ale także przyjmowanie ich w odpowiednich ilościach i porach. Współczesny tryb życia często nie pozwala na jedzenie pięć razy dziennie, dlatego dzień wielu osób kończy obfita kolacja, która ma zrekompensować odczuwany przez większość doby głód. Tymczasem jedzenie jednej dużej porcji, tym bardziej przed snem, za bardzo obciąża układ pokarmowy, który nie jest w stanie wszystkiego strawić, więc odkłada nadmiar dostarczonych kalorii w postaci tłuszczu.
Trzeba mieć wyobraźnię
W kampaniach reklamujących zdrowe odżywanie bardzo często pojawiają się fantazyjne sałatki, podany jak w restauracji łosoś czy wymyślne desery, których przygotowanie zajmuje wieki. Jednak przy odrobinie wprawy i pomysłowości zdrowe gotowanie wcale nie musi zajmować pół dnia. Można bowiem przygotować kilka posiłków w trakcie jednego wieczora i wybierać produkty, które nie wymagają dużej obróbki.
Trzeba się na tym znać
Niektórzy myślą, że zdrowe odżywianie to zbiór wiedzy dostępnej dla nielicznych, wtajemniczonych pasjonatów takiego trybu życia. Podczas gdy polega ono na przyswojeniu kilku prostych zasad, które należy codziennie stosować, m. in. unikać produktów przetworzonych, spożywać tylko dobre tłuszcze, smażenie zastępować pieczeniem lub duszeniem, jeść pięć razy dziennie mniejsze porcje, odpowiednio bilansować dietę itp. Z czasem zasady takie wchodzą w nawyk, zaczynamy czytać etykiety i przestajemy się zastanawiać nad tym, co włożyć do sklepowego koszyka.
Zdrowe jedzenie jest nudne i niesmaczne
Kolejny i chyba najpopularniejszy mit dotyczący żywienia. Faktem jest, że żywność niezdrowa typu fast food po prostu nam smakuje, ponieważ organizm z czasem uzależnia się od składników, które są do niej dodawane. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest tyle produktów, z których można zrobić niezliczoną ilość dań, nie ma więc wątpliwości, że każdy znajdzie coś zgodnego ze swoimi upodobaniami smakowymi.