Dieta białkowa może szkodzić
Wybierając dietę, powinniśmy kierować się przede wszystkim jej pozytywnymi skutkami, czyli spadkiem wagi oraz brakiem negatywnych efektów ubocznych w postaci uszkodzenia zdrowia. Niestety idealna dieta nie istnieje, dlatego każdy z nas musi metodą prób i błędów wybrać tę najwłaściwszą dla niego. Jednym z popularniejszych rodzajów jadłospisu jest dieta białkowa, zwana także dietą Dukana.
Polega ona na ograniczeniu w codziennym jadłospisie węglowodanów oraz tłuszczy, a także na przyjmowaniu zwiększonej ilości płynów i spożywaniu wyłącznie białka. Proteiny, czyli białka stanowią materiał budulcowy naszego organizmu, zaś za dostarczanie energii odpowiadają właśnie tłuszcze oraz węglowodany. Wyeliminowanie tych dwóch ostatnich składników z diety prowadzi do czerpania energii z zapasów i przyspieszenia metabolizmu, co w efekcie ma doprowadzić do utraty masy ciała. Jadłospis oparty wyłącznie na proteinach musi przybrać formę 4 faz, w tym dwóch „odchudzających”, podczas których można jeść tylko białko i niektóre warzywa.
Na diecie białkowej doktora Dukana można bardzo szybko schudnąć, ale wraz ze zbędnymi kilogramami stracimy też sporo pieniędzy (drogie składniki), czas (ciągłe wyszukiwanie przepisów) oraz, co najważniejsze, zdrowie (brak witamin, błonnika, antyoksydantów, wysokie spożycie soli, nadmierne spożycie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A i D, co prowadzi do uszkodzenia wątroby).
Dieta białkowa jest bezwzględnie zakazana u osób, które:
- nie skończyły 20. roku życia,
- są aktywne fizycznie lub wykonujące zawód, który wymaga znacznego nakładu energii,
- są w ciąży lub karmią piersią,
- są leczone na choroby nerek, wątroby lub trzustki.
Natura nakazuje nam jeść wszystkiego po trochu, dlatego też diety oparte tylko na jednym składniku są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety dieta białkowa ma więcej minusów niż plusów. Pozytywne efekty zatem można wyliczyć na palcach jednej ręki:
- szybka utrata masy ciała,
- brak uczucia głodu (dozwolone produkty można jeść bez ograniczeń),
- poprawa stanu skóry ze względu na zwiększone spożycie kolagenu oraz białka zwierzęcego.
Niekorzystnych efektów na zdrowie jest wiele więcej:
- monotonność jadłospisu,
- uczucie zmęczenia i osłabienia,
- zaparcia,
- bóle i zawroty głowy,
- osteoporoza,
- poważne schorzenia nerek i wątroby,
- gorsze samopoczucie,
- ryzyko szybkiego efektu jo-jo,
- przewlekła ketoza (zakwaszenie organizmu),
- zaburzenia elektrolitowe,
- bóle brzucha i mięśni,
- choroby stawów,
- wymioty i nudności,
- odwodnienie,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- kamica nerkowa.
Każda dieta wywiera wpływ na nasz organizm, tylko jedne są bezpieczniejsze, a drugie nie. Jadłospis oparty na monotonii i tylko jednym bądź dwóch składnikach jest niezdrowy. Pamiętajmy zatem, aby każdy z nas, kto chce przejść na jakąkolwiek dietę musi zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub dietetyka w celu m.in. zrobienia badań, które wykażą faktyczny stan naszego zdrowia i wskażą najwłaściwszy dla nas sposób żywienia.