Czy dieta wegańska jest wskazana dla osób po 50. roku życia?
Dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna. Sięgają po nią nie tylko miłośnicy zdrowego stylu życia i osoby zainteresowane losem zwierząt, ale również ci, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów lub poprawić swój stan zdrowia. Wiele osób ma wątpliwości, czy weganizm jest bezpieczny dla zdrowia. Co na ten temat mówią dietetycy? Czy weganizm jest zdrowy dla wszystkich? Czy jest wskazany dla osób po 50 roku życia? O tym poniżej.
Na czym polega dieta wegańska? Jakie są jej wady i zalety?
Diety wegetariańskie opierają się na eliminacji mięsa z codziennych posiłków. Osoby na diecie wegańskiej idą krok dalej, rezygnując z wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego, takich jak mleko, sery, jajka, a nawet miód. Podstawą ich codziennych posiłków są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, przetwory zbożowe, orzechy, grzyby, nasiona, itd.
Wiele osób uważa, że to zbyt restrykcyjna dieta, która nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych,. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, diety wegetariańskie, w tym dieta wegańska, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka na każdym etapie jego życia, włączając w to okres dojrzewania, ciąży, czy karmienia. Dieta taka niesie również wiele korzyści dla osób po 50 roku życia. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska wpływa bowiem korzystnie na układ krążenia, eliminując ryzyko wystąpienia miażdżycy, nadciśnienia, etc. Pomaga również w problemach z kamicą żółciową, zaparciami, cukrzycą typu II, czy hemoroidami. Jest pomocna w profilaktyce niektórych nowotworów, np. płuc i jelita grubego.
Kluczową kwestią jest jednak odpowiednie zrównoważenie i suplementowanie diety tak, by organizmowi dostarczyć potrzebne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Wymaga to nabycia wiedzy, zasięgnięcia porad dietetyka i wysiłku związanego z wdrożeniem nowych nawyków żywieniowych, co dla wielu może się okazać poważną trudnością.
O czym powinny pamiętać podczas stosowania diety wegańskiej po 50. roku życia?
Osoby, które przeszły na dietę wegańską powinny zatroszczyć się o suplementację witaminy B12, która nie występuje w produktach pochodzenia roślinnego. Nie powinno to być jednak problemem dla osób po 50 roku życia, które bez względu na stosowaną dietę, powinny uzupełniać B12 z powodu często występującego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i związanych z tym trudności z absorpcją witaminy z pożywienia. Weganie, podobnie jak nieweganie, powinni również suplementować witaminę D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie ma słońca.
Choć dieta wegańska eliminuje nabiał, który jest bogaty w wapń, badania nie wykazują zwiększonej zachorowalności na osteoporozę u wegan. Bogatym źródłem wapnia są bowiem również migdały, pomarańcze, brokuły i jarmuż. Pozostałe składniki odżywcze, które są dostarczane przez produkty pochodzenia zwierzęcego, z powodzeniem można znaleźć w produktach roślinnych. Warto zaznaczyć, że z racji zmniejszającego się wraz z wiekiem zapotrzebowania energetycznego, osoby na diecie wegańskiej powinny zadbać o dostarczenie sobie bardziej skoncentrowanego białka. Jest to możliwe dzięki spożywaniu na co dzień zróżnicowanych produktów roślinnych o wysokiej zawartości białka, np. roślin strączkowych czy soi.
Weganizm od 12 lat, zdrowie i siła. Nawet w ciężkiej pracy fizycznej jest lepiej, krótsze zmęczenie