Bilans zdrowia dziecka

Bilansem zdrowia dziecka nazywa się profilaktyczne, rutynowe i okresowo przeprowadzane badania lekarskie służące jak najwcześniejszemu zakwalifikowaniu dziecka na konkretne zajęcia ruchowe i wykryciu zaburzeń zdrowotnych u maluchów oraz młodzieży, aż do ukończenia 18 roku życia. Tego rodzaju obowiązkowe wizyty u lekarza istnieją w Polsce od 1976 r. Pierwszy bilans Twoje dziecko powinno mieć już w okresie noworodkowym – zaraz po urodzeniu się maluszka lub gdy przebywa on na oddziale noworodkowym. Późniejsze bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14, a także 18 roku życia w przychodni, w poradni dzieci zdrowych.

Bilans zdrowia dziecka

Fot. Nyul/bigstockphoto.com

Pierwszy bilans dziecka dokonywany jest już po porodzie (tzw. bilans zerowy). Polega on na ocenie stanu zdrowia według skali Apgar. Pod uwagę brane są wówczas następujące czynniki: oddech, akcja serca, barwa skóry, napięcie mięśni, odruch na wprowadzanie cewnika do nosa (skala od 0 do 2 punktów).

Jak przygotować się do bilansu dziecka?

Warto wziąć ze sobą zaświadczenia związane z przebytymi chorobami malca, ostatnie prześwietlenia czy wypisy, a także książeczkę zdrowia dziecka otrzymaną w szpitalu po urodzeniu maluszka. Maluchom przydadzą się też na pewno pieluszki na zmianę, ulubiona zabawka i napój do picia.

Podczas bilansu zdrowia dziecka

Co bada się podczas bilansów zdrowia dziecka?

  • noworodek – badania dotyczą dojrzałości neurologicznej oraz wykrycia ewentualnych wczesnych wad wrodzonych,
  • 2 oraz 4 rok życia – rozwój fizyczny, uzębienie, wykrycie ewentualnych wad wzroku, słuchu, postawy,
  • 6 rok życia – sprawdzenie, czy dziecko jest gotowe do uczestniczenia w zajęciach szkolnych oraz zalecenie skorygowania stwierdzonych wad postawy podczas zalecanej – np. przy skoliozie – gimnastyce korekcyjnej,
  • 10 rok życia – ocena przystosowania dziecka do szkoły (tzw. ocena adaptacji szkolnej),
  • 14 rok życia – ocena przebiegu dojrzewania płciowego i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania zawodu,
  • 16 rok życia – kontynuacja bilansu 14-latka,
  • 18 rok życia – otrzymuje się sugestie oraz rady dotyczące dalszego kształcenia, a także wyboru zawodu odpowiedniego do stanu zdrowia.

Podczas wizyty u lekarza na bilansie zdrowia dziecka dziecko jest również mierzone, ważone (co też potem nanosi się na tzw. siatkę centylową, czyli średnią statystyczną), sprawdzane są ząbki, wzrok, słuch, mowa, ustawienie stóp oraz ogólna postawa. Lekarz może się spytać o samodzielność dziecka: czy je i pije samo, czy załatwia się na nocniczek, czy przesypia noce i jak komunikuje się z otoczeniem.

Na bilansie stosuje się trzystopniową ocenę: p – czyli stan prawidłowy, o – dziecko wymaga obserwacji lub n – rozpoznana nieprawidłowość.

Pamiętajmy, aby wybrać się na tego rodzaju wizytę nie później niż 3 miesiące po urodzinach dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *