Badanie EKG
Dbając o swoje zdrowie należy pamiętać o regularnych badaniach. Serce to najważniejszy organ, którego właściwa praca zapewnia aktywne i długie życie. Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego mięśnia mogą mieć przykre konsekwencje, dlatego dbanie o serce jest bardzo ważne. Jednym z podstawowych badań powinno być EKG, dzięki któremu będziemy wiedzieć, w jakiej kondycji jest nasze serce.
Badanie zleca się profilaktycznie oraz w sytuacji ostrego bólu w klatce piersiowej (bólu wieńcowego). Wykres EKG jest odzwierciedleniem aktywności serca, na jego podstawie można ocenić czy rytm serca jest prawidłowy. Badanie jest bezbolesne, pacjentowi przykleja się sześć elektrod na klatce piersiowej, które bardzo dokładnie rejestrują pracę serca.
Badanie EKG pozwala ocenić, czy:
- częstotliwość bicia serca jest odpowiednia,
- rozmiar serca mieści się w normie,
- miarowość rytmu jest zachowana,
- rytm generowany jest z węzła zatokowo-przedsionkowego,
- występują jakiekolwiek odstępstwa od normy.
Powyższe czynniki są niezbędne do zdiagnozowania wielu poważnych chorób serca. Wszelkie zmiany są dokładnie analizowane zanim zapadanie ostateczna diagnoza. Najczęściej razem z EKG wykonuje się badanie uzupełniające, jak np. echokardiografia, by dokładniej zbadać funkcjonowanie serca i w razie konieczności zastosować najbardziej optymalne leczenie farmakologiczne. Z krzywej EKG można wyczytać informacje dotyczące budowy mięśnia sercowego. Niezwykle istotne są dane dotyczące komór serca, czy są przerośnięte bądź przeciążone, bo to wskazuje na rodzaj nadciśnienia. Badanie tego typu jest bardzo przydatne przy wstępnym rozpoznaniu wad zastawek serca oraz zatrucia niektórymi toksynami.
Badanie EKG pozwala przede wszystkim zauważyć wszelkie oznaki wcześniejszego lub aktualnego zawału serca. Na wykresie można też dostrzec sygnały o zagrożeniu wystąpienia zawału serca. Badanie EKG umożliwia wykrycie większości wrodzonych wad serca oraz zaburzeń poziomu elektrolitów, które mogą skutkować różnymi chorobami. EKG wykonuje się również w celu ustalenia, czy pacjent cierpi na nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy lub stan zapalny mięśnia sercowego bądź worka osierdziowego. Poza tym EKG wykrywa niedokrwienie lub martwicę na ścianie serca.
Badanie EKG należy do badań bezpiecznych, jednak powinno być wykonywane w obecności lekarza oraz w pomieszczeniu do tego przygotowanym. Badaniu może towarzyszyć ból w klatce piersiowej jak podczas wysiłku, który ustępuję zaraz po zakończeniu badania. Zwykłe EKG nie wymaga specjalnych przygotowań, ale jego wynik może być zaburzony, jeżeli na krótko przed badaniem zapalimy papierosa lub wypijemy kawę, gdyż to przyśpiesza rytm serca i zwiększa ciśnienie. Wskazany jest lekkostrawny posiłek i odpoczynek. W dzień przed badaniem nie należy intensywnie ćwiczyć oraz pić alkoholu, ponieważ to wpływa na obniżenie zawartości potasu i magnezu w organizmie, co możne mieć wpływa na poszczególne parametry w wykresie EKG.