Porady dla początkujących rowerzystów

Rower to jedna z aktywności fizycznych, które można trenować przez cały rok. Szczególnie wiosną rośnie zainteresowanie tym sportem. Choć jazda jest łatwa i przyjemna, to rozpoczęcie treningów bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się kontuzją. Zanim wsiądziemy na rower, warto poznać kilka zasad dla początkujących.
Jeżdżenie na rowerze to nie tylko doskonała alternatywa dla komunikacji miejskiej i dobry sposób na polepszenie kondycji. Wzmocnienie mięśni, lepsze oddychanie, dotlenienie organizmu i spalone kalorie – to tylko niektóre zalety pedałowania na jednośladzie. Co ważne, rowerem można jeździć niezależnie od wieku i kondycji, należy jednak się odpowiednio przygotować.

HalfPoint/bigstockphoto.com

Jaki wybrać rower?

Najważniejszym elementem niezbędnym do jazdy jest oczywiście rower. Zanim wybierzemy się do sklepu musimy podjąć decyzję, po co nam sprzęt. Czy chcemy regularnie jeździć na wycieczki, zastąpić samochód, czy też spróbować swoich sił w kolarstwie? To ważne, aby dobrać rower dopasowany nie tylko do nas i naszego ciała, ale także do celu zakupu. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych kategorii rowerów:

• kolarki,
• górskie,
• miejskie,
• trekkingowe.

Pierwszy rower nie powinien mieć specjalistycznej konstrukcji. Lepiej postawić na uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się zarówno do jazdy po mieście, jak i na weekendowe przejażdżki. Z czasem możemy przesiąść się na inny model. Jeśli mamy małe pojęcie o rowerach, warto poprosić o pomoc fachowca w sklepie. Na pewno warto przyjrzeć się takim kwestiom, jak: rozmiar ramy dopasowany do wzrostu, komfortowe siodełko, rozstaw kierownicy, przerzutki, amortyzacja, błotniki czy oświetlenie.

Czy strój ma znaczenie?

Na rower najlepiej ubrać się na sportowo, ale warto pamiętać o kilku kwestiach, które ułatwią nam przygodę z jeżdżeniem. Przede wszystkim musimy pamiętać o bezpieczeństwie, więc obowiązkowo kask na głowę. Trzeba zwrócić uwagę na jego typ – dla rekreacyjnej jazdy sprawdzi się kask typu MTB, szosowy lub miejski. Im lepsze materiały i jakość wykonania, tym lepsza ochrona dla głowy. Dlatego na kasku nie wolno oszczędzać! Przed zakupem sprawdźmy też parametry techniczne: twardość, otwory wentylacyjne czy wyściółkę. Jeśli chodzi o buty na rower, najlepsze będzie specjalne obuwie rowerowe lub po prostu adidasy na grubej podeszwie i z praktycznym zapięciem na rzepy.  Ważną wskazówka, dotyczy spodni – powinny być obcisłe, aby nogawka nie wkręciła się w koło lub zaczepiła w trakcie jazdy.

Lekka rozgrzewka i odpoczynek wskazane

Sprzęt i odzież to podstawa, ale to jeszcze nie pełne przygotowanie. Istotne jest przed każdą przejażdżką lekkie rozgrzanie ciała. Szczególnie ważne są dolne partie ciała: kolana, stawy, stopy, uda i łydki. Pokręćmy rękoma i nogami, rozciągnijmy nogi, zróbmy kilka przysiadów. Pominięcie rozgrzewki, zwłaszcza kiedy zaczynamy przygodę z rowerem lub wybieramy się w dłuższą trasę może skończyć się nadwyrężeniem mięśni, bólem lub kontuzją. Zacznijmy od krótkich dystansów, regularnych, ale z odpowiednią przerwą na odpoczynek. Jeśli powoli zaczniemy zwiększać długość wycieczek to dojdziemy do wprawy i łagodnie przyzwyczaimy ciało do wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *