Koronawirus – środki ostrożności
Epidemia koronawirusa osiągnęła zasięg globalny, dlatego też wiele krajów zdecydowało się na daleko idące restrykcje. Mają one na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby i każdy ma obowiązek się do nich stosować. Jakie środki ostrożności należy zachować?
Rząd wprowadził nakaz zamknięcia wszystkich punktów usługowych i sklepów z wyłączeniem tych sprzedających żywność, aptek i drogerii. Zamknięto szkoły, restauracje, instytucje, a wszystkie zakłady pracy zobowiązane są albo umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną, albo zapewnić w firmie niezbędne środki bezpieczeństwa. Do tej pory najskuteczniejszą metodą w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19, którą wprowadzono w większości krajów, jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich do niezbędnego minimum oraz poddanie kwarantannie osób chorych lub z podejrzeniem zakażenia.
W związku z tym obecnie zakazane jest gromadzenie się w grupach powyżej dwóch osób, z wyłączeniem rodzin. Powinniśmy unikać wszelkich kontaktów z innymi osobami, poza tymi wynikającymi z niezbędnych spraw życia codziennego, jak zrobienie zakupów spożywczych, zakup leków, czy pójście do pracy. W komunikacji miejskiej może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni do wyjścia z domu, czy to do pracy, czy do sklepu, powinniśmy przestrzegać następujących zasad:
- zachować odległość od innych osób minimum 1,5-2 metry,
- nie dotykać niczego, o ile nie jest to niezbędne,
- nie dotykać twarzy, jej okolic, szczególnie ust, nosa i oczu,
- gdy kaszlemy lub kichamy należy zakryć twarz łokciem,
- należy regularnie i często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund,
- jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła (np. podczas zakupów), ręce należy odkażać płynem dezynfekującym.
Dodatkowo osoby wracające z zagranicy podlegają dwutygodniowej kwarantannie, którą powinny odbyć w domu, albo we wskazanym ośrodku, jeśli odbycie jej w domu nie jest możliwe. W tym czasie powinny kategorycznie pozostać w miejscu odbywania kwarantanny, unikać kontaktu z innymi ludźmi, a o zrobienie zakupów poprosić kogoś bliskiego. Ponownie jeśli nie ma takiej możliwości, w każdym mieście działają instytucje i wolontariusze, którzy przyniosą zakupy pod drzwi i zostawią je na wycieraczce, aby nie narażać się na kontakt z osobą pozostającą w kwarantannie.
W przypadku zauważenia u siebie objawów takich jak wysoka gorączka, kaszel, osłabienie, czy duszności, należy powiadomić telefonicznie Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Osoby, u których wystąpiły te objawy, a które dodatkowo w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w kraju, w którym rozprzestrzenia się wirus, powinny zgłosić się do szpitala zakaźnego, unikając przy tym podróży komunikacją miejską. Lista takich krajów dostępna jest na stronie internetowej głównego inspektoratu sanitarnego.