Oleje w zdrowej diecie
Rola tłuszczy w diecie nie zawsze była doceniana. Dziś już wiadomo, że tłuszcze są źródłem ważnych dla organizmu człowieka witamin i kwasów tłuszczowych, a ich spożycie powinno wynosić 20-35% całkowitej podaży energii. Z tego względu warto uzupełnić swoją dietę o zdrowe oleje roślinne.
Dlaczego warto spożywać oleje roślinne?
Oleje roślinne zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe – omega-3 oraz omega-6. Te z kolei mają korzystny wpływ na działanie układu krwionośnego, zapobiegają nadciśnieniu, chorobom serca i miażdżycy. Dodatkowo kwas alfa-linolenowy i linolowy regulują przemianę materii i obniżają poziom cholesterolu. Biorą również udział w budowaniu funkcji odpornościowych organizmu. Pozytywnie wpływają także na psychikę i samopoczucie, poprawiając koncentrację i zdolność do nauki. Oleje roślinne warto spożywać również ze względu na zawartość witamin K i E. Witamina K pełni w organizmie ważną funkcję, wpływając na krzepliwość krwi, a także uwapnienie kości. Może działać również przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz hamować powstawanie chorób nowotworowych.
Witamina E nazywana jest z kolei składnikiem młodości. Poprawia wygląd skóry i usuwa wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Oprócz tego witamina E wspomaga płodność, chroni przed powstaniem nowotworów oraz obniża poziom cholesterolu.
Olej rzepakowy – źródło kwasu omega-3 i witaminy E
Doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, a także witamin E i K jest olej rzepakowy. Może być używany zarówno do przygotowywania potraw na ciepło (smażenia, pieczenia oraz duszenia), jak i na zimno, np. dodawany do sałatek.
Olej sezamowy do dań na ciepło i zimno
Olej sezamowy to olej o wszechstronnym zastosowaniu. Można dodawać go zarówno do dań na zimno, jak i używać do gotowania i smażenia. Jest źródłem kwasów jednonienasyconych oraz wielonienasyconych, głównie omega-6.
Olej sojowy na wydajną pracę mózgu
Olej sojowy zawiera lecytynę, która dobrze wpływa na pracę mózgu oraz wątroby. Oprócz tego olej warto spożywać ze względu na zawartość kwasów omega-6 i omega-3. Tłuszcz roślinny zawiera również fitoestrogeny, które działają w organizmie podobnie jak estrogeny. Olej sojowy najlepiej dodawać do dań na zimno – sałatek, sosów lub surówek. Można również poddawać go krótkiej obróbce termicznej.
Olej słonecznikowy – bogate źródło witaminy E
Olej słonecznikowy pasuje głównie do dań na zimno. Można używać go również do gotowania, jednak należy pamiętać, aby nie podgrzewać go powyżej 100 stopni. Zawiera dużo witaminy E i kwasów omega-6.