Sen a tycie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotny jest dla ich organizmu sen. I nie chodzi tu o to, aby w ogóle spać, ale o to, by robić to dobrze. Trudno o dobrą formę, jeżeli zaniedba się tę kwestię. Zbyt mała ilość snu bądź brak komfortowych warunków podczas spania – to wszystko może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie człowieka. Konsekwencji może być mnóstwo. Jedną z nich będzie nadmierne tycie.
Niedobór snu a metabolizm
Niestety, jeżeli nie śpisz dość długo i wystarczająco efektywnie, nie pomogą Ci żadne ćwiczenia ani dieta. Zdrowy tryb życia to nie tylko ruch i odżywanie. Organizm potrzebuje również odpoczynku. A zbyt mała jego ilość powoduje m.in. gorszą przemianę materii. Dlaczego? Otóż brak snu i regeneracji jest sygnałem dla organizmu, że należy magazynować energię, czyli kilokalorie zawarte w pokarmach, aby móc z nich czerpać. Ponadto nie ma po prostu siły, aby je spalać.
Nieprzespane noce zwiększają apetyt?
Okazuje się, że i tak może się zdarzyć. Zostały przeprowadzone badania, z których wynika, że osoby sypiające zbyt małą ilość godzin na dobę (i robiące to w złych porach) wydzielają większą ilość leptyny oraz greliny. Są to hormony odpowiadające za apetyt. A zatem po nieprzespanej nocy możesz mieć większą ochotę na dodatkowe porcje jedzenia, co może prowadzić do łatwego i szybkiego przybierania na wadze.
Brak snu podnosi poziom kortyzolu
Hormon stresu w nadmiernej ilości niestety nie sprzyja odchudzaniu. Wykazuje on bowiem działanie ketaboliczne i to dość mocne. Co to w praktyce oznacza dla Ciebie i Twojego organizmu? Mięśnie rozpadają się a zamiast nich pojawia się dodatkowy tłuszcz. Ponadto zbyt wysoki poziom tego hormonu ma bardzo negatywne działanie na cały system odpornościowy.
Jak spać, aby nie tyć?
Optymalny czas snu plasuje się między 7 a 9 godzinami na dobę. Osoby, które śpią mniej, częściej mają problemy z dodatkowymi kilogramami. Ponadto istotne jest również to, w jaki sposób śpisz. Liczy się bowiem nie tylko czas odpoczynku, ale również jego jakość. Aby Twój organizm faktycznie miał szansę wypocząć, zastosuj się do kilku zasad.
• Przed spaniem unikaj spożywania węglowodanów w dużej ilości. Najlepiej wyeliminuj je całkowicie, przynajmniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka.
• Porządnie wywietrz sypialnię przed pójściem spać.
• Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Suche powietrze jest dużym problemem, który pojawia się zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym. Niestety, bardzo obniża komfort snu. Możesz nawilżyć powietrze używając nawilżacza. Jeżeli go nie posiadasz – zmocz ręcznik i powieś go na kaloryferze.
• Nie grzej za bardzo w pokoju. Idealna temperatura do spania to 18-20 stopni.
• Unikaj, przynajmniej godzinę przed spaniem, światła niebieskiego. Odłóż sprzęty typu tablet, telefon, komputer. Wyłącz telewizor. W tym czasie możesz poczytać książkę, posłuchać relaksującej muzyki, wziąć kąpiel albo porozmawiać ze współlokatorem.
• Zadbaj o to, aby w trakcie snu mieć cicho i ciemno w pokoju.
• Dobierz odpowiednio materac i poduszkę. To bardzo ważne, w jakiej pozycji śpisz i w dużej mierze od tego właśnie zależy, czy wstaniesz rano wyspany.
Sen jest bardzo istotny. Od tego, jak jest efektywny i ile trwa, może zależeć bardzo wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Nie warto zatem lekceważyć potrzeby odpoczynku.