Jak objawia się grypa AH1N1?
Grypa AH1N1 zwana także świńską grypą od jakiegoś czasu zbiera żniwo na całym świecie. Pierwotnie nosicielem wirusa były tylko świnie (stąd potoczna nazwa tej choroby). Jednak u tych zwierząt zakażenie wirusem AH1N1 nie powoduje poważniejszych powikłań oraz odznacza się niską śmiertelnością. Niestety w wyniku mutacji wirus nabył zdolność zakażania również człowieka, stając się dla niego poważnym zagrożeniem. Obecnie liczba zakażonych ludzi na całym świecie rośnie. Przypadki zachorowań zdarzają się także w Polsce. Jak leczy się tę chorobę i czym się ona charakteryzuje?
Najbardziej narażone na zakażenie tym niebezpiecznym wirusem są osoby, które mają bezpośredni kontakt z zakażonymi świniami – hodowcy i pracownicy ubojni. Podobnie jak klasyczny wirus grypy także i ten rodzaj przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Dlatego też należy unikać kontaktów z zakażonymi, gdyż infekcja może dotknąć osobę każdej płci oraz w każdym wieku. Wirusem świńskiej grypy nie zarazimy się jedząc wieprzowinę, ponieważ wysoka temperatura stosowana podczas obróbki mięsa jest dla wirusa zabójcza. Należy jednak pamiętać o możliwości zakażenia się świńską grypa nawet po ustąpieniu podstawowych objawów.
Zakażenie wirusem AH1N1 przypomina klasyczną grypę. Choroba ta ma ostry przebieg i rozpoczyna się wysoką gorączką, utrzymującą się przez 4-5 dni. Innymi objawami tego rodzaju grypy są:
- dreszcze,
- brak apetytu,
- silne wyczerpanie,
- osłabienie i ogólne rozbicie,
- silne bóle stawów, w okolicach ucha, mięśni, głowy i gardła,
- kaszel,
- nudności, wymioty, biegunki,
- problemy z oddychaniem wraz z silnymi bólami w klatce piersiowej.
Diagnozę lekarską stawia się sprawdzając występujące objawy. Oprócz wysokiej gorączki utrzymującej się przez kilka dni u pacjenta muszą wystąpić także 2 z 3 objawów: ból głowy, bóle mięśni, kaszel. Trudno oszacować, ile procent chorych na grypę jest zakażonych wirusem świńskiej grypy, gdyż testy w tym kierunku wykonuje się tylko w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Następnie sprawdza się, czy chory miał kontakt z wirusem świńskiej grypy, czyli osobą zakażoną. Jeśli tak, zleca się wykonanie testów w kierunku wykrycia wirusa A/H1N1. W przypadku pozytywnego wyniku niezwłocznie podejmuje się leczenie antywirusowe.
Niestety może dojść do poważnych, często śmiertelnych powikłań po zakażeniu wirusem AH1N1, wśród których wymienia się: zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność nerek. W przeciwieństwie do klasycznej grypy powikłania dotykają zarówno osoby starsze, jak i młode. Szczególnie narażone na powikłania są dzieci poniżej 24 miesiąca życia, osoby powyżej 65 roku życia oraz przewlekle chorzy (cukrzycy, astmatycy, osoby chorujące na serce).
Obecnie w celu zabezpieczenia się przed świńską grypą dostępna jest przeznaczona wyłącznie dla trzody szczepionka. Tego rodzaju ochrona nie obejmuje człowieka.