Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa (CT, TK) to badanie radiologiczne, które pozwala na otrzymanie obrazów badanych struktur dowolnej części ciała, m.in. w obrębie jamy brzusznej czy głowy za pomocą urządzenia zwanego tomografem.
Jak się przeprowadza CT?
Pacjenta umieszcza się na specjalnym ruchomym stole, a następnie przesuwa się go do wnętrza tunelu- tomografu. We wnętrzu maszyny, na specjalnej ramie dookoła ciała chorego porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Konieczne jest leżenie w czasie badania w bezruchu, gdyż poruszenie może zakłócić obraz.
U niektórych pacjentów występuje reakcja alergiczna na podawany (nie w każdym przypadku) przed TK środek kontrastowy (np. nudności, wysypka, zawroty głowy). Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.
Do badania CT,o ile podawany będzie kontrast, pacjent powinien przyjść na czczo (nie jeść minimum 6 h przez wykonaniem badania i nie pić przez przynajmniej 3 godziny). Nie może on także palić papierosów. W dniu badania pacjent normalnie zażywa wszystkie leki stosowane na choroby przewlekłe.
Tuż przed badaniem pacjent musi zdjąć i odłożyć metalowe ozdoby oraz przedmioty (np. kolczyki, zegarki, klucze), a także telefon komórkowy, portfel. Bezpośrednio przed badaniem musi też opróżnić pęcherz moczowy. Nie ma konieczności rozbierania się.
Cel tomografii komputerowej
To ocena struktur, a także ewentualne wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów pacjenta. Zaletami tego badania są: równoczesne uzyskanie obrazów kości, tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych, bezbolesność i szybkość przeprowadzania (do kilkunastu minut). TK pozwala na rozpoznanie obrażeń wewnętrznych i krwawień, a także wyeliminowanie konieczności operacji lub biopsji chirurgicznej.
Tomografię komputerową wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza, zaś ocenia je radiolog. Wskazaniami do jego wykonania są:
- przebyty uraz głowy oraz kanału, rdzenia kręgowego,
- podejrzenie krwawienia wewnątrz czaszkowego,
- podejrzenie ropnia mózgu lub raka mózgu,
- zaburzenia neurologiczne,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych,
- choroby przysadki mózgowej i oczodołu,
- choroby czaszki, zatok, jam nosa, krtani i gardła,
- wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego,
- zmiany naczyniopochodne w mózgowiu,
- zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej,
- choroby płuc, serca, osierdzia oraz dużych naczyń,
- nowotwór płuc i drzewa oskrzelowego,
- patologia nadnerczy,
- nowotwór narządów rodnych u kobiet bądź gruczołu krokowego u mężczyzn,
- guzy pęcherza moczowego,
- zapalenie nerek,
- zapalenie trzustki i wątroby,
- zapalenie oraz urazy śledziony,
- rak narządów wewnętrznych,
- wodonercze,
- wady nerek,
- zapalenie oraz guz żołądka, jelit i przełyku,
- zwężenie tętnic nerkowych.
Badanie tomograficzne jest bezwzględnie niewskazane u kobiet w ciąży oraz u tych w II połowie cyklu miesiączkowego (możliwość zapłodnienia). Zanim lekarz zdecyduje się wykonam nam to badanie musimy go także poinformować o wcześniejszej reakcji alergicznej na środek kontrastowy, klaustrofobii, laktacji, skłonności do krwawień.