Badania okulistyczne
Podobno oczy są zwierciadłem duszy… badania podają, że aż 68% osób odczuwa dyskomfort spowodowany dolegliwościami narządu wzroku. Utrudnienie widzenia spowodowane łzawieniem, czy wreszcie samym zaburzeniem widzenia znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Specjaliści okulistyki zalecają, aby dorośli przeprowadzali badania kontrolne wzroku raz na dwa lata, ponieważ po 40 roku życia wzrasta prawdopodobieństwo zapadnięcia na takie choroby jak jaskra czy zwyrodnienie plamki. Należy podkreślić, że początkowo nie zaburzają one widzenia, lecz nieleczone mogą powodować poważne uszkodzenia narządu wzroku np. ślepotę. Warto nadmienić również, że istnieją takie grupy ryzyka (np. osoby chore na cukrzycę), które badania okulistyczne powinny wykonywać znacznie częściej.
Gabinety okulistyczne powinny być odwiedzane co najmniej raz do roku przez chorych na choroby układu nerwowego, reumatyczne, naczyń oraz choroby nowotworowe. Również osoby starsze powinny kontrolować systematycznie raz do roku stan swojego wzorku, nawet jeśli na co dzień nie zauważają żadnych zmian i niepokojących objawów.
Podczas wizyty w gabinecie okulista lub optometrysta w pierwszej kolejności podczas wywiadu będzie pytał o przyczynę wizyty. Postara się poznać historie potencjalnej choroby narządu wzroku, dopytać o niepokojące i nietypowe objawy. Poruszy również kwestie ewentualnych chorób narządu wzroku, które mogą być genetyczne np. jaskra, zaćma. Następnie dokona niezbędnego badania:
- Badanie przedmiotowe polega na ocenie przez lekarza „fizycznych” parametrów oka np. oczodołów, powiek oraz wielkości i ruchomości gałek ocznych. W następnej kolejności lekarz przy pomocy autorefkeratometru wykona badanie ostrości widzenia. Pozwoli ono na wykrycie ewentualnej wady. Warto pamiętać, że takie komputerowe badanie wzroku nie pozwoli dobrać szkieł korekcyjnych. Nie zastąpi także całkowitego badania wzroku.
- Ostrość widzenia można również badać przy pomocy tablic Snellena. Umieszczone na nich ciągi znaków, liter różnej wielkości są odczytywane przez pacjenta z odpowiedniej odległości, każdym okiem z osobna.
- Badanie pola widzenia polega na obserwowaniu punktu świetlnego i sygnalizowaniu, kiedy staje się on widoczny. Umożliwia on wykonanie schematu, który obrazuje ewentualne ubytki w polu widzenia i wykrycie chorób siatkówki.
- Następnie za pomocą tonometru kontaktowego bądź bezdotykowego lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wyniki tego pomiary łącznie ze schematem pola widzenia pozwalają na wykrycie jaskry we wczesnym jej stadium.
- Z kolei badanie przedniego odcinka oka za pomocą lampy szczelinowej, pozwala na ocenę rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowatego. Aby dokonać badania tylnego odcinka oka (ciała szklistego i siatkówki), należy rozszerzyć źrenicę i dokonać pomiaru za pomocą wziernika okulistycznego.
Wizyta w gabinecie okulistycznym i badanie wzroku należy do całkowicie bezbolesnych.