Jak prawidłowo zażywać leki?

Wydawałoby się, że wystarczy połknąć pigułkę, by stuprocentowo spełniła ona swoją rolę. To fakt, prawidłowo zażyta, na pewno zadziała. Może być jednak tak, że jej działanie zostanie zakłócone przez inne czynniki: dodatkowe leki, które połknąłeś razem z nią czy napój, którym ją popiłeś. Nie bez znaczenia jest też pora dnia i posiłków towarzyszących lekarstwom.

leki

Jak więc zażywać leki, by były skuteczne i nie powodowały skutków ubocznych?

Przede wszystkim należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, zarówno w przypadku leków na receptę i ogólnodostępnych. Jeśli nie są to leki na receptę, by mieć zupełną pewność, o sposób podawania, zapytaj farmaceutę w aptece. Przed zażyciem leku dokładnie też przeanalizuj dołączoną do niego ulotkę. Znajdziesz tam informacje dotyczące pory zażycia medykamentu oraz tego, z czym nie należy go łączyć i w przypadku, jakich schorzeń należy go unikać.

10 zasad bezpiecznego zażywania leków

  1. Lekarstwa zawsze popijaj wodą – unikaj soków (szczególnie grejpfrutowego) kawy, herbaty i mleka, bo wchodzą w niepożądane reakcje ze składnikami leku lub utrudniają jego rozpuszczenie.
  2. Popijaj leki odpowiednią ilością płynu, jeśli wypijesz go zbyt mało, lek może nie do końca się rozpuścić, a więc nie zadziała skutecznie.
  3. Gdy bierzesz leki, nie pij alkoholu – nawet jego niewielkie ilości zaburzają działanie preparatów farmaceutycznych, co może wpłynąć niekorzystnie na całą kurację, której zostałeś poddany.
  4. Stosuj się do zaleceń w kwestii łączenia leków z posiłkami. Niewłaściwie zażyte leki w połączeniu z niektórymi związkami obecnymi w pożywieniu mogą wywołać skutki uboczne, bo nasilenie działania leku może się zmniejszyć lub zwiększyć albo wchłanianie leku zostanie utrudnione lub zupełnie zatrzymane.
  5. Nigdy nie stosuj leków, których termin przydatności minął. Do tego pamiętaj, że leki raz otwarte (np. krople do oczu czy syrop na kaszel, nawet jeśli nie zużyłeś całego opakowania, nie nadają się do użytku po upłynięciu kilku lub kilkunastu dni.
  6. Jeśli stosujesz antybiotyki, pamiętaj, by kurację uzupełniać preparatami chroniącymi naturalną florę bakteryjną – kup w aptece odpowiednie suplementy diety bądź jedz jogurty naturalne.
  7. Nie przerywaj antybiotykoterapii, nawet jeśli po zażyciu kilku pierwszych dawek lepiej się poczujesz. Jeśli to zrobisz, choroba może wrócić z mocniejszą siłą.
  8. Nie ustalaj samemu dawki leku. Jeśli wydaje ci się, że środek działa zbyt silnie lub zbyt słabo, skonsultuj się z lekarzem. Ustalając sposób dawkowania na własną rękę, możesz sobie poważnie zaszkodzić.
  9. Jeśli lekarz przepisał ci kilka preparatów jednocześnie, zapytaj o kolejność ich stosowania. Nie zawsze połączenie wszystkich pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
  10. Jeśli stosujesz leki permanentnie, przestrzegaj stałej pory ich przyjmowania – po pierwsze zadbasz o ich właściwe działanie, a po drugie wyrobisz sobie nawyk, dzięki któremu nie zapomnisz o kolejnej dawce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *