Opalanie po pięćdziesiątce

Ludzkie ciała co roku wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych zaczynają być eksponowane i opalane, aby uzyskać brązowy kolor skóry. Niewiele osób zastanawia się nad problemem opalania, jego bezpieczeństwem oraz ewentualnymi następstwami, do których należy nie tylko opalenizna.

 

Osoby lubiące kąpiele słoneczne powinny pamiętać przede wszystkim o rozsądnym, niezbyt długim i bezpiecznym opalaniu. Poparzenia słoneczne, schodząca spieczona skóra, pęcherze to tylko niektóre elementy bezmyślnego przebywania na słońcu. Nasza skóra, kiedy jest jeszcze młoda, elastyczna oraz odpowiednio nawilżona poradzi sobie z tego typu problemami, jednak takie zbyt częste przygody z pewnością nie wyjdą jej na dobre.

 

Gorzej wygląda sytuacja u osób opalających się po pięćdziesiątce. Skóra tak jak całe ciało ludzkie, z wiekiem przechodzi coraz intensywniejszy proces starzenia się, co powoduje znaczne zwiotczenie skóry, zmniejszenie jej elastyczności oraz nawilżenia. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że każdego z nas czeka kiedyś zakaz opalania. Przebywanie na słońcu jest zdrowe i wskazane w każdym wieku ale należy to robić zgodnie z rozumem. Przebywanie na słońcu dostarcza przede wszystkim naszemu organizmowi dużo witaminy D, która to jest odpowiedzialna między innymi, za odpowiednie przyswajanie wapnia i fosforu, co pomaga w utrzymaniu odpowiednio dobrej kondycji kostnej.

 

Z wiekiem pojawiają się również na ciele różnego rodzaju przebarwienia i plamki, które zniweluje brązowy kolor skóry. Fenomenem jest również fakt, iż przebywanie na słońcu znacznie polepsza samopoczucie, sprawia, że kobieta czuje się atrakcyjniejsza nosząc opaleniznę. Opalanie w dzisiejszych czasach zdaje się być koniecznością przede wszystkim dla ludzi młodych. Kult opalonego ciała skutecznie promują media, często osoby blade są postrzegane jako osoby mniej atrakcyjne.

 

Jak powinny opalać się osoby w średnim wieku bez szkody na swojego organizmu? Przede wszystkim kąpiele słoneczne powinny być krótkie ale dosyć częste. Wystarczy wystawianie do słońca twarzy na kilka minut dziennie, aby uzyskać złoty kolor opalenizny. Jeżeli planujemy przebywać na nim nieco dłużej, konieczne jest użycie kremów z odpowiednio wysokimi filtrami. Niestosowanie żadnego kosmetyku na słońcu jest bardzo niebezpieczne, przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia raka skóry – czerniaka. Aby zapewnić optymalną ochronę skóry, należy kosmetyk nałożyć co najmniej pół godziny przed wyjściem na słońce. Smarowanie należy powtórzyć również po wyjściu z wody.

 

Przy wysokich temperaturach osoby starsze powinny być czujne na własny spadek formy i skoki ciśnienia. Częste przy długotrwałym opalaniu są omdlenia, które powodują największe niebezpieczeństwo u osób starszych. Najzdrowsze będzie unikanie ostrego słońca i opalanie dopiero w godzinach popołudniowych. Należy osłaniać głowę a także resztę ciała. Stałym elementem wyposażenia starszych plażowiczów powinny być parasole oraz kapelusze. Nie zapominajmy o napojach, ponieważ przy dużych temperaturach organizm ludzki szybko się odwadnia. Jeżeli zapamiętamy choć kilka rad dotyczących bezpiecznego opalania, będziemy mogli korzystać z kąpieli słonecznych w sposób zdrowy i przede wszystkim bezpieczny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *